m
Loader image
Loader image
Back to Top
 

Blog

Mobil MMORPG’nin Yeni Evreni; MIA Online

Geniş oyuncu kitlesiyle oyun dünyasının en önemli janrlarından biri olan MMORPG, mobil cihazların da gelişmesiyle kitlesini gün geçtikçe artırıyor. Oyuncuların oldukça yüksek oynama saatlerine ulaştığı bu oyunların mobil cihazlarda kendine yer bulması ve bunun yanında detaylı hikâye tabanlarıyla beraber mekaniklerini koruması, yer/zaman fark etmeksizin oyunculara oldukça keyifli bir oyun deneyimi yaşatabilmesini sağlıyor. Birçok oyunun arasından sıyrılan ve farklılaşan MIA Online içerisinde bizi neler bekliyor genel çerçeveden bir göz atalım.

 

Uluslar ve Karakterler

Arland, Gorzul, Mariad ve Fierya olmak üzere 4 ulusun birbiriyle kıyasıya mücadele ettiği Mia evreninde, oyuncuların tercih edebileceği 6 farklı karakter bulunmakta.

Korucu: Orman muhafızı olarak bildiğimiz karakter, uzak menzilden rakiplerini avlayıp, hızlı saldırılarıyla saniye başı yüksek hasar verme konusunda oldukça iyi.

Şövalye: Yüksek savunma gücüyle ve dayanıklılığıyla ön plana çıkan şövalye, birbirinden özel zırhlarıyla savaşın ön saflarında oldukça etkili olan bir karakter.

Mistik: Kırılgan yapısıyla oynaması zor karakterler arasında olan Mistik, dostlarına destek sağlayabilmekle beraber uzun menzilli saldırıları ve alan etkili büyüleriyle düşmanlarına korku salıyor.

Suikastçi: Yakın savaşçılardan biri olan Suikastçi, Mia evreninde zorluk seviyesi en yüksek karakterlerden birisi. Yakın dövüşçü olmakla beraber gizlenme özelliklerine de sahip olan Suikastçi, hem saniye başı hasar konusunda hem de yüksek kritik hasar konusunda oldukça başarılı.

Melodist: Orta menzilli olan Melodist, dostlarına destek sağlayabildiği özelliklerinin yanı sıra alan etkili hasarlar vererek düşmanların başına dert açıyor.

Cengaver: Yakın dövüşçü özelliklerine sahip Cengaver, rakiplerini kışkırtma ve onlara hasar verme konusunda oldukça başarılı. Savaşın ön saflarında yer alan ve dayanıklı karakterlerden birisi olan Cengaver, baltasıyla düşmanlarına korku salıyor.

 

Tanrıların Yüzükleri

Birçok mobil MMORPG oyunlarından farklı olarak Mia Online içerisinde, farklı yetenek setleri oluşturmamızı sağlayan tanrı yüzükleri bulunmakta. Cüceler, İnsanlar ve Elfler’den toplanan bu tanrı yüzükleri oyun içerisindeki hikâyenin ilerleyişine göre oyuncular tarafından kazanılıyor. Oyuncular kendi stratejilerine uygun olacak şekilde yüzükleri kullanıp ekstra yetenek ve beceriler elde edebiliyorlar.

 

Maden Sistemi

MMORPG oyunlarını keyifli tutan en önemli yapı taşlarından bir tanesi de ekonomi. Mia evreninde değerli taşlar ve madenlerin bulunuyor ve bunlar ekonomiye katkı sağlıyor. Bu madenlerden bazıları, size yardımcı olabilecek madencilerle girdiğiniz ve değerli taşlar veya cevherler elde ettiğiniz madenler. Bir de oyunculara özel altın madeni bulunuyor. Bu maden oyuncular oyunda olsalar da, olmasalar da sürekli çalışıyor ve altın elde etme konusunda oyunculara destek sağlıyor.

 

PvP, PvE ve Savaşlar

MMORPG oyunlarının en önemli parçalarından birisi olan PvP ile ilgili olarak, oyuncular Mia Online içerisinde birçok eşsiz özellik bulabilecekler. Skyladder içerisinde birebir mücadeleler yaparak kişisel sıralamalarını artırabilmekle beraber, elde ettikleri sıraya göre oyuncular her yeni günde ödül de kazanıyorlar. Ayrıca ulusların kendi arasındaki mücadelelerinde mobil bir MMORPG oyunda olması gereken içeriklerin tamamı mevcut. Ayrıca uluslar birbirlerine karşı olabildiği gibi, birbirleriyle ittifaklar kurup güç dengelerini değiştirebiliyorlar. Bu nedenle ulusların birbiriyle ve özellikle seçilmiş krallarıyla kurduğu ilişkiler önem taşıyor. Her karakter sınıfının, PvE ile elde ettiği önemli puanlar da mevcut. Karakter seviyesi, gücü, ustalıkları gibi özellikleri ayrı ayrı listeleniyor ve her saat başı yenileniyor.

 

Ruh Kartları

Ruh kartları Mia evrenini diğer mobil MMORPG oyunlarından farklılaştıran mekaniklerden birisi. Oyun içerisinde çeşitli ruh kartları toplayarak onları zindanlara gönderebilir ve onların elde ettiği başarılara göre siz de ödüller kazanabilirsiniz. Kendi seviyeleri, rütbeleri ve özellikleri olan bu kartlar ile oyuncular kendi karakterini geliştirmekle kalmayıp, ruh kartlarını da geliştirerek maceralarına ortak olabiliyor. Burada harcanan vakit elbette oyuncuların kendi karakterlerine de katkı sağlıyor.

 

Oyun hakkında daha fazlası için resmi web adresimizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalmayı unutmayın!